Potřebujete poradit? Volejte +420 605 185 000

Flambování

Také vidíte scénu z restaurace, kdy se flambuje přímo u stolu? Ano ano, zde je řeč o alkoholu a plamenech! Francouzské slovo „flamber" totiž znamená hořet.

Totéž se může provozovat doma v kuchyni. Je to samozřejmě efektní a ve výsledku vynikající. Jenom buďte opatrní. Pokud jste úplní začátečníci, raději se do toho nepouštějte a nejdříve se učte od někoho, kdo je v této složitější technice obratný. Pokud chcete flambovat, budete potřebovat něco ostřejšího. Koňak, likér, vodka, brandy nebo rum - to budou ideální pomocníci. Nešetřete na nich, mělo by jít o kvalitní nápoje. Naopak na víno nebo pivo v tomto případě zapomeňte. Platí přitom poměrně jednoduchá poučka - s větším procentem alkoholu lepší oheň. Ale všechno má své meze. Takže nad 40% se raději nepouštějte, to už by naopak mohl být riskantní podnik.

Celý trik tkví v tom, že menší množství alkoholu nalijete do pánve s masem. Ta by měla být pro tento účel spíš hlubší. Předtím, než půjdete do akce, sundejte pánev z ohně. Obsah v pánvi se pak zapálí a nechá hořet. Ještě jedna věc: než alkohol půjde do pánve, měl by mít teplotu kolem 50 stupňů. Třesení pánví pomůže hoření. Kdyby něco, hodit se bude poklička, která můžete ledacos zachránit.

Flambování se provádí s různými dobrotami. Jednak to může být maso či ryby. Na dezertech vytvoří krásnou krustu. Hodně oblíbené je flambování palačinek, banánů, třešní či nápojů, třeba kávy. Toto je ovšem jen velmi jednoduchý popis do našeho slovníčku. Pokud chcete opravdu dobře vidět, jak na to, studujte postupy mistrů.

vhodné maso